ارتباط شرکت‌های دانش‌بنیان با شرکت‌های بزرگ فنی و صنعتی یکی از نیازهای اساسی کشور است

به گزارش روابط عمومی صندوق کریمه به نقل از ایرنا، مدیرعامل صندوق کریمه در این نشست که در سالن معصومیه فرمانداری قم برگزار شد گفت: ارتباط شرکت‌های دانش‌بنیان با شرکت‌های بزرگ فنی و صنعتی یکی از نیازهای اساسی کشور است.

برگزیده جشنواره بنیاد ملی نیز در این جلسه با تاکید بر ضرورت توسعه بازار شرکت های دانش بنیان گفت: تشدید شدن تحریم ها موجب شد تا صنعتگران کشور به سراغ نخبگان داخلی روی بیاورند و این در حالی است که تا پیش از این تحریم ها، امکان چنین تعاملی وجود نداشت.
علیرضا باباخان  ادامه داد: بسترسازی برای تعاملات فناورانه میان نهادهای علمی درون کشور از جمله اقدام هایی است که می تواند منجربه ارتقای توانمندی شرکت های دانش بنیان در تولید فناوری های جدید شود.

معاون پژوهشی دانشگاه قم در ادامه این جلسه گفت: تولید «هِلیم مایع» را از جمله توانمندی های این دانشگاه دانست و تاکید کرد: در صورت حمایت دانشگاه قم می توان با تولید صنعتی در این زمینه، علاوه بر تامین نیاز داخلی، کشور را از خروج ارز در این زمینه خودکفا کرد.
حجت الاسلام سعید فراهانی با بیان اینکه دانشگاه های قم ظرفیت های فراوانی در حوزه پژوهش و فناوری دارند گفت: این استان در زمینه علوم انسانی جایگاه بسیار خوبی دارد و در حوزه فنی نیز دارای ظرفیت های بسیار گسترده ای است.
وی افزود: بسیاری از اساتید دانشگاه های قم در حوزه فنی و فناوری، تحصیل کرده دانشگاه های برتر کشور هستند ضمن اینکه پارک علم و فناوری استان ظرفیتی برای بروز خلاقیت های علمی است که باید از این ظرفیت استفاده شود.
وی با بیان اینکه مراکز رشد باید حلقه وصل فعالان علمی و پژوهشی و دانشجویان استان باشند گفت: باید این مراکز به داخل دانشگاه ها وارد شوند تا زمینه بروز استعداد و استفاده از ظرفیت های علمی متقابل میان این دو نهاد علمی ایجاد شود.
فراهانی تاکید کرد: بر اساس نیازهای استان رشته های دانشگاه قم از رشته محور به سمت شغل محور تغییر رویه داده است تا با تربیت دانشجویان بیکار در کشور مواجه نباشیم.
وی پایان نامه ها و مقاله های علمی اساتید دانشگاه را از جمله سرمایه های مهم علمی دانشگاه ها دانست و ادامه داد: ایجاد شبکه علمی در کشور به منظور تعریف و تقسیم طرح های علمی در میان دانشگاه های مختلف می تواند به گره گشایی از مشکلات کشور کمک بسیار زیادی کند.

** رئیس بنیاد نخبگان قم نیز در این جلسه تاکید کرد: به منظور گره گشایی از مشکلات و نیازهای جامعه، تولید علم با بهره گیری از ابتکار و خلاقیت باید سرلوحه همه مراکز آموزشی و پژوهشی استان قرار گیرد.
محمد محمدرضایی، افزود: رسیدن کشور به استقلال کامل در گرو توجه به علم، تولید و خلافیت است که نقش دانشگاهیان، نخبگان و اساتید دانشگاه بسیار اهمیت دارد.

** قم به مرکز فناوری کشوری تبدیل شود
رئیس دانشگاه مفید به نمایندگی از دانشگاه های آموزش عالی غیرانتفاعی قم نیز در این جلسه با بیان اینکه به دلیل نبود بازار کار، دانشجویان و متخصصان این استان مجبور به مهاجرت هستند گفت: قم شهری علمی و دانشگاهی است و تبدیل آن به عنوان شهر فرهنگی به شهری صنعتی نه تنها مشکلات را برطرف نمی کند بلکه به طور قطع بر مشکلات استان خواهد افزود.
سید مسعود موسوی اردبیلی، تبدیل قم به مرکز فناوری کشوری را ضروری دانست و افزود: باید به جای تبدیل قم به شهری صنعتی به دنبال تبدیل این شهر به یک شهر فناورانه بود که این موضوع به دلیل جایگاه و موقعیت جغرافیایی و مرکزیت این استان در کشور، ظرفیت های علمی این استان را شکوفا می کند.
وی در ادامه با اشاره به محدودیت های مالی دانشگاه های غیرانتفاعی برای توسعه و تجهیز آزمایشگاه های تخصصی گفت: تامین و توسعه آزمایشگاه دانشگاه ها از طریق شهریه دانشجویی امکان پذیر نیست که باید در این زمینه بنیاد ملی نخبگان به کمک دانشگاه ها بیاید.

** بنیاد ملی نخبگان به بدنه تحصیلی پایه ورود کند
برگزیده بنیاد ملی نخبگان نیز در این جلسه، ورود بنیاد ملی نخبگان به بدنه تحصیلی پایه را ضروری دانست و تاکید کرد: باید بنیاد نخبگان در مقاطع تحصیلی کودکان و نوجوان ورود پیدا کند تا دانش آموزان از کودکی با واژه «ما می توانیم» آشنا شوند و آن را به خوبی درک کنند.
حجت الاسلام محمد عنایت زاده با انتقاد از بی توجهی به ظرفیت نخبگان در رسانه ها گفت: عده ای غرب زده تریبون ها را در کشور در دست گرفته اند و این در حالی است که از نخبگان علمی و انقلابی در رسانه های ملی استفاده نمی شود.

 

 


ارسال دیدگاه

نام (*)
پست الکترونیکی (*)
وبسایت